Aistė Zakarauskaitė ir Sandra Getautė
Paauglystė ir jos metu prasidėjęs brendimas gali būti nelengvas laikotarpis, ypač kai daug neatsakytų klausimų apie kūno pokyčius, emocinę savijautą, santykius, jų kūrimą ir kt. Visi tau kylantys klausimai yra svarbūs ir reikšmingi bei į juos svarbu ieškoti atsakymų. Todėl šioje atmintinėje rasi lengvai suprantamą informaciją apie lytinės brandos metu vykstančius pokyčius.
Pirmiausia, brendimo metu formuojasi pirminiai ir antriniai lytiniai požymiai:
Pirminius lytinius požymius sudaro išoriniai ir vidiniai lytiniai organai, atsakingi už reprodukcinę funkciją (pvz.: varpa, sėklidės, vulva, makštis, kiaušidės);
Antriniai lytiniai požymiai apima kitas kūno dalis, kurios pradeda formuotis būtent brendimo metu (pvz.: krūtys, Adomo obuolys).
Brendimo metu merginų kūne aktyviai gaminasi estrogenas, o vaikinų – testosteronas (tai lytiniai hormonai). Tačiau tiek vaikinų organizmas išskiria estrogeną, tiek merginų – testosteroną. Šie hormonai veikia lytinių organų augimą bei daro įtaką antrinių lyties požymių susiformavimui. Todėl brendimas ir prasideda tada, kai organizmas ima gaminti bei išskirti šiuos lytinius hormonus. Merginoms lytinis brendimas dažniausiai prasideda apie 8–12, vaikinams apie 9–13 metus. Vis dėlto, brendimas priklauso nuo daugelio veiksnių (genetinių, išorinių, kt.), todėl neįmanoma nuspėti kada jis prasidės būtent tau. Kiekvienas kūnas yra skirtingas ir unikalus, todėl brendimas prasideda tuomet, kuomet organizmas yra pasiruošęs!
Lytinį brendimą sudaro ne tik biologinės lyties bruožų formavimasis, bet ir savo lytinės tapatybės bei seksualinės orientacijos pajautimas bei paieškos, psichologiniai iššūkiai, susiję su savo kūno vaizdu, emocine savijauta, didesnės atsakomybės jausmu, noru išbandyti naujas patirtis ir kt.
Labai svarbu prisiminti, kad visi šie lytinės brandos metu vykstantys fiziniai ir emociniai pokyčiai yra visiškai natūralus paauglystės procesas!
Įrašas parengtas remiantis Įvairovės edukacijos namų informacija.
Įrašas yra atmintinės apie lytinę brandą dalis. Atmintinė yra projekto „Pažink save ir kitus“, finansuojamo Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.