Lygiaverčiai santykiai ir jų atpažinimas
Egzistuojantys lyčių stereotipai daro įtaką požiūriui į save ir kitus. Šis tradicinių normų paveiktas požiūris gali būti žalingas ir neigiamai veikti lygiaverčių santykių formavimąsi. Stereotipai formuoja požiūrį į „moteriškumui” ir „vyriškumui” būdingas savybes bei vaidmenis. Pavyzdžiui, galbūt girdėjai apie tai, jog moterys emocionalesnės, sunkiau priima sprendimus, turi dažniau tvarkytis ir gaminti valgyti. Tai yra netiesa! Moterys yra racionalios, geros vadovės, jų didžiausia atsakomybė nėra maisto gaminimas ar namų tvarkymas. Lygiaverčiai santykiai kuria erdvę abiems partneriams realizuoti save, siekti išsikeltų tikslų, pasidalinti namų ruošos darbais ar kt.
Santykiuose dominuojanti nuolatinė baimė, pavydas, neracionalus pyktis gali būti emocijos, keliančios grėsmę sveikiems santykiams. Jei tau yra grasinama, stebimi tavo socialiniai tinklai, skaitomos žinutės, kontroliuojamas ar ribojamas elgesys – rekomenduojame susirūpinti savo emocine gerove. Galios ir kontrolės mechanizmai yra pastebimi, kai santykiai toksiški. Tuomet gali būti patiriamas emocinis, fizinis, ekonominis ar seksualinis smurtas, o tai daro neigiamą įtaką smurtiniuose santykiuose esančiam asmeniui. Daugiau apie tai gali paskaityti čia.
Lygiaverčiuose santykiuose svarbus ir abiejų žmonių sutikimas, kai gerbiamos partnerių asmeninės ribos, nepažeidžiama partnerio kūno autonomija. Santykiuose turėtume jaustis saugūs, gerbiami ir mylimi. Be abejo, gali įvykti įvairių konfliktinių situacijų, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai kaip sprendžiami konfliktai, ar abiejų partnerių nuomonė vienodai gerbiama ir vertinama, ar sukurta saugi aplinka išsakyti kaip jautiesi. Jei konfliktai dažni, neišsprendžiami, kelia grėsmę tavo sveikatai ar gyvybei, rekomenduojame santykius nutraukti. Apie tai kaip pasirūpinti savo saugumu, informaciją gali rasti čia.
Įrašas yra atmintinės apie lytinę brandą dalis. Atmintinė yra projekto „Pažink save ir kitus“, finansuojamo Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.