Kas yra lytiškai plintančios infekcijos (LPI)?

Tai infekcijos, kurios gali būti perduodamos vieno asmens kitam lytinių santykių metu. LPI galima užsikrėsti santykiaujant vaginaliniu, oraliniu ir analiniu būdu. Kai kurios lytiškai plintančios infekcijos taip pat gali būti perduodamos iš motinos vaikui nėštumo, gimdymo ir žindymo metu. Užsikrėsti gali kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus.

Kokios LPI egzistuoja? Pasaulyje yra žinoma daugiau kaip 30 skirtingų bakterijų, virusų ir parazitų, kurie gali būti perduodami lytinio kontakto metu. Aštuoni iš šių patogenų yra susiję su dažniausiai pasitaikančiomis lytiškai plintančiomis infekcijomis. Keturios iš šių infekcijų šiuo metu yra išgydomos: sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir trichomonozė. Kitų keturių virusinių infekcijų eigą galima kontroliuoti, tačiau jos yra lėtinės ir nepagydomos: hepatitas B, lytinių organų herpesvirusinė infekcija, žmogaus imunodeficito virusas ir žmogaus papilomos virusas.

Venerinė liga, lytiškai plintanti liga ar lytiškai plintanti infekcija? Ieškant informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas tikriausiai taip pat teko susidurti su tokiais terminais kaip venerinės ligos arba lytiškai plintančios ligos. Seniausias naudojamas terminas yra venerinės ligos, kilęs romėnų meilės deivės Veneros garbei. Tuo tarpu tarp terminų lytiškai plintanti infekcija ir lytiškai plintanti liga skirtumas yra tas, jog viena sąvoka apibrėžia ligą, o kita - infekciją. Visos lytiškai plintančios ligos yra infekcinės. Tai reiškia, kad lytiškai plintančios ligos pirmiausia prasideda kaip lytiškai plintančios infekcijos. Infekcija atsiranda lytiškai plintančiai bakterijai ar virusui pirmą kartą patekus į organizmą ir pradėjus daugintis. Lytiškai plintančioms bakterijoms ar virusams patekus į organizmą, infekcija gali pereiti į ligą. Liga diagnozuojama tada, kai infekcija sutrikdo normalias organizmo funkcijas ir procesus. Taigi, viena iš termino lytiškai plintančios infekcijos atsiradimo priežasčių yra tai, jog lytiškai plintančios ligos pirmiausia prasideda kaip infekcijos, o antroji priežastis - susijusi su visuomenėje egzistuojančia stigma. Tokie terminai kaip venerinė liga ir lytiškai plintanti liga sukuria neigiamas sąsajas LPI atžvilgiu.

Informacinis pranešimas parengtas remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ir užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) internetinių puslapių duomenimis bei yra projekto „Lytiškumo ugdymas ir psichikos sveikatos stiprinimas Klaipėdos mieste” finansuojamo Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.

Aurėja Paulina Gudaitė