Egiptas: po neteisėto sulaikymo mirė Ahmed Abdelnabi Mahmoud

Sandra Matoškaitė

sandra.matoskaite

9/12/20202 min read

64 metų egiptietis, kurio šeima gyvenana Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kelis kartus kreipėsi dėl jo paleidimo dėl sveikatos būklės, mirė 2020 m. rugsėjo 2 dieną. Jo sulaikymas vyko be teismo, pranešė „Human Rights Watch“.

Ahmed Abdelnabi Mahmoud buvo suimtas 2018 m. gruodžio 23 d. kartu su žmona 62 metų Raia Abdallah ir jų dukra 24 metų Yosru Abdelnabi. Mahmoudas ir Abdallah buvo priverstinai dingę beveik trims savaitėms, kol valdžia juos perdavė Aukščiausiojo valstybės saugumo prokurorui. 2019 m. sausio 10 d. jų dukra buvo sulaikyta Kairo oro uoste 22 dienoms, po to paleista be kaltinimų. Abdallah buvo lygtinai paleista 2019 m. gegužės 23 d., kol laukia teismo procesas.

„Kai Egipto valdžia sulaiko asmenį, jie tampa atsakingi už to sulaikytojo gerovę“, - sakė Joe Stork, „Human Rights Watch“ direktoriaus Artimųjų Rytų direktoriaus pavaduotoja. „Valdžia turi pradėti išsamų Ahmedo Mahmoudo mirties tyrimą, kad nustatytų, ar medicininis aplaidumas užėmė svarbų vaidmenį“.

Egipto valdžia apkaltino Mahmoud ir Abdallah dėl priklausymo nepatikslintai „neteisėtai grupuotei“. Dvi Mahmoud JAV ir Egipto dukterys, gyvenančios JAV, „Human Rights Watch“ teigė, kad jis sirgo keliomis lėtinėmis ligomis, įskaitant diabetą, turėjo aukštą kraujospūdį ir astmą. Kalėjime jis taip pat susirgo inkstų akmenlige, tačiau negalėjo gauti tinkamos medicininės priežiūros ar būti ištirtas nepriklausomų gydytojų.

Jis teigė, jog buvo mušamas slapto sulaikymo metu ir tai sukėlė potrauminio streso sindromą dėl kurio nebuvo gydomas. Jo šeima nebuvo informuota apie mirties priežastį ir aplinkybes.

"Mėnesius jis išbuvo tamsioje, purvinoje, siauroje kameroje, neturėdamas galimybės naudotis švariu vandeniu, maistu, medikamentais", - sakė vienas šeimos narys. "Kalėjimo gydytojai jam sakydavo, kad jis suklastoja ligą kiekvieną kartą, kai skundžiasi", - sakė artimieji.

Jo dukterys teigė, kad valdžia niekada nepateikė Mahmoud advokatams oficialių jam ir Abdallah pateiktų kaltinimų kopijų ir neleido jiems peržiūrėti ar ginčyti jokių neteisėtų veiksmų įrodymų.

Mahmoud dukros apie mirtį pranešė savo „Facebook“ puslapyje. Vietos teisių gynėjų grupė „Egipto teisių ir laisvių koordinacija“ pranešė apie trijų papildomų egiptiečių, laikytų skirtinguose kalėjimuose, mirtį vos per dvi dienas, rugpjūčio 31 d. ir rugsėjo 1 d. Kiti žuvę yra Sobhy al-Saqqa, Borge al-Arab Aleksandrijos kalėjime; Sha'ban Hussein Khaled, al-Fayoum generaliniame kalėjime ir Abdelrahman Youssef Zawal;Toros Tahqiq kalėjime.

Nuo tada, kai Prezidentas Abdel Fattah al-Sisi užėmė valdžią 2013m. pranešama apie šimtus kalinių, kurie mirė kalėjimuose. Aiškinama, jog šios mirtys susijusios su sveikatos nepriežiūra ir kankinimais. Ženevoje įsikūrusios nepriklausomos žmogaus teisių grupės Teisingumo komiteto duomenimis, sulaikytųjų, žuvusių Egipto kalėjimuose nuo 2013 m. birželio iki 2019 m. gruodžio, skaičius gali siekti 958. Beveik nė viena iš šių mirčių nebuvo ištirta.

Du Jungtinių Tautų Organizacijos ekspertai 2019 m. lapkričio pranešė, kad dėl piktnaudžiavimo sulaikymo sąlygomis „gali kilti rimta rizika tūkstančiams kalinių, jų sveikatai ir gyvybei“. „Covid-19“ protrūkio metu „Human Rights Watch“ kartu su Teisingumo komitetu užfiksavo mažiausiai 15 kalinių mirtį, greičiausiai dėl „Covid-19“ komplikacijų.

„Suimtieji ir kaliniai vis miršta Egipto kalėjimuose, nepaisant dažnų prašymų suteikti tinkamą sveikatos priežiūrą ir tai atspindi nepriimtiną Egipto kalėjimų valdžios institucijų aplaidumą“, - sakė Joe Stork.

Informacija parengta remiantis Human Rights Watch straipsniu.