Femicidas Lietuvoje ir pasaulyje
Liepa Drazdauskaitė
Tarptautinę moterų dieną atkreipiamas dėmesys į moterų pasiekimus įvairiose srityse ir teigiamus pokyčius užtikrinant lygias galimybes. Visgi, šią dieną vertėtų akcentuoti ir vis dar egzistuojančias problemas, neišspręstas dėl vyraujančios lyčių nelygybės bei įstatymuose egzistuojančių spragų.
Vasario mėnesį Meksikoje vyko moterų demonstracijos, kuriomis siekta atkreipti dėmesį į femicido problemą. Meksikoje femicidas nuo 2012 metų yra pripažintas nusikaltimu. Tiriant šį nusikaltimą yra vertinamas santykių artumas tarp aukos ir įtariamojo, ar iki tol auka jau buvo patyrusi grasinimus, priekabiavimą, fizinį ar seksualinį smurtą. Verta paminėti ir tai, jog pareigūnai, kurie yra įtariami tyrimo atidėliojimu ar trukdymu jį atlikti, gali sulaukti nuo trijų iki aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmės.
Kosta Rika 2007 metais tapo viena pirmųjų šalių priėmusių anti-femicido įstatymą. Šiuo įstatymu atkreipiamas dėmesys į vedusias poras, taip pat į atliekant tyrimą dėl femicido yra svarbios tokios aplinkybės kaip amžius, negalia, nėštumas ir kt. Už femicidą yra skiriama iki 35 metų laisvės atėmimo bausmė.
Preliminarūs Pasaulio Sveikatos Organizacijos ir Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos vykdomo tyrimo duomenys rodo, jog daugiau nei 35 % visų moterų žmogžudysčių pasaulyje yra įvykdomos intymaus partnerio. Tuo tarpu vyrų žmogžudystes, sudaro tik 5 % žmogžudysčių, įvykdytų intymaus partnerio.
Apie femicidą Lietuvoje komentuoja organizacijos „Stebėk Teises“ steigėja Greta Kin: „Moterų nužudymo atskyrimas dalies visuomenės yra kvestionuojamas, tačiau tai skiriasi nuo vyrų nužudymo tuo, jog dažnais atvejais nusikaltimas yra atliekamas buvusių ar esamų partnerių Taip pat tokios žmogžudystės būna susijusios su tęstiniu smurtu artimoje aplinkoje, seksualiniu smurtu ir situacijomis, kuomet moterys turi mažesnius finansinius resursus, mažiau sprendimo galios ar kt. Lietuvoje taip pat egzistuoja femicido atvejai. 2018 m. artimoje aplinkoje įvykdyti 13, 2019 m. – 21 nužudymas.“
Yra kelios žinomos femicido rūšys:
Intymus femicidas - kai nusikaltimas yra įvykdomas būtent intymaus partnerio (esamo arba buvusio vyro ar sugyventinio).
Nužudymas dėl garbės – šis nusikaltimas gali būti įvykdytas bet kurio šeimos nario. Tokiu būdu siekiama apsaugoti šeimos garbę, kurią moteris suteršia dėl tokiais kaip aktyvus seksualinis gyvenimas, netikėtas pastojimas nesusituokus, kraujomaiša ar netgi išprievartavimo atvejais. Kasmet pasaulyje yra registruojama apie 5000 žmogžudysčių dėl garbės, nors manoma, jog skaičius gali būti gerokai didesnis dėl to, jog dalis nusikaltimų nėra pranešami ir ištiriami. Labiausiai ši femicido rūšis yra paplitusi Vidurio Rytų, Pietų Azijos šalyse, taip pat ir vakarų šalyse migrantų šeimose.
Moterų žmogžudystės dėl kraičio – ši rūšis yra ypač paplitusi Indijoje, kur nužudytų moterų dėl pateikto per mažo vedybų kraičio skaičiuojama dešimtimis tūkstančių.
Neintymus femicidas – kai žmogžudystė atliekama ne intymaus partnerio. Toks nusikaltimas dažnai lydimas žiauraus fizinio smurto, seksualinės prievartos ar kūno išniekinimo.
Femicidui priskiriami tiksliniai moterų ir mergaičių žudymai karinių konfliktų metu, taip pat seksualinės orientacijos ar seksualinės tapatybės pagrindais ir kt.