Bendrojo ugdymo programose – kontraversiškai vertinama krizinio nėštumo sąvoka

Pranešimas žiniasklaidai

7/25/20222 min read

Bendrojo ugdymo programos nuo 2023 metų bus papildytos Gyvenimo įgūdžių bei Sveikatos ugdymo užsiėmimais. Iki liepos 22 d. Nacionalinė švietimo agentūra kvietė teikti pasiūlymus šių programų tobulinimui. Rekomendacijas programoms pateikė ir VšĮ ,,Stebėk teises” kartu su VšĮ ,,Įvairovės ir edukacijos namai”.

Nepakankamas dėmesys smurtui artimoje aplinkoje

Ugdymo programų tikslas – parengti jaunus žmones įvairioms gyvenimo situacijoms ir atitinkamai į jas reaguoti. Jau kurį laiką besitęsiantis programų tobulinimas lėmė tai, kad jų turinys keitėsi ir dabar apima daug svarbių aspektų. Visgi, VšĮ ,,Stebėk teises” pažymi, kad programose trūksta nuoseklios edukacijos smurto artimoje aplinkoje prevencijos tema.

,,Programoje išties daug dėmesio skiriama nusikalstamoms grupuotėms ir jų keliamam smurto, seksualinio išnaudojimo pavojui. Tai, žinoma, svarbu, bet pamirštamas šalia vykstantis smurtas, kuris, vertinant smurto artimoje aplinkoje mastą Lietuvoje, gali pasitaikyti dažno moksleivio šeimoje”, – sako organizacijos ,,Stebėk teises” steigėjos Greta Kin ir Sandra Matoškaitė.

Naujausiose rekomendacijose ugdymo programoms akcentuojamas siūlymas atsisakyti aukos kaltininimo smurto artimoje aplinkoje ar seksualinio smurto atvejais bei informuoti moksleivius kaip atpažinti smurtą, seksualinę prievartą ir kur kreiptis pagalbos.

Lėtai progresuojantis lytiškumo ugdymas

Programos apima ir lytiškumo ugdymo temas. Tiesa, jose vis dar pasigendama esminių komponentų, pavyzdžiui, švietimo apie kontracepciją, lytiškai plintančias ligas bei seksualines orientacijas, lytines tapatybes ir jų įvairovę.

,,Programose visiškai neskiriama dėmesio lytinės tapatybės ir seksualinės orientacijos temoms, o kontracepcija dažnai pateikiama vienpusiškai, neaptariamos jos rūšys. Gaila, nes šios temos itin aktualios moksleiviams, jiems labai svarbu gauti objektyvią ir mokslu pagrįstą informaciją”, – teigia ,,Stebėk teises” steigėjos.

Nėštumo nutraukimas programose taip pat pateikiamas vienpusiškai, jose atsirado ir kontroversiškai vertinama krizinio nėštumo sąvoka. ,,Pažymėtina, kad krizinio nėštumo sąvoka pasauliniu mastu siejama su religiniu pro-life judėjimu. Siūlome atsisakyti krizinio nėštumo termino siekiant išvengti nėštumo nutraukimo stigmatizavimo, kuris sumažina prieigą prie šios procedūros, taip apribodamas moters teises arba skatina nesaugius abortus”, – komentuoja organizacijos savanorė Rugilė Zmitrevičiūtė.

Šis rekomendacijų priėmimo etapas – paskutinis, tačiau organizacija pastebi, jog galutinai atnaujintiems mokyklinių programų projektams vis dar reikia pokyčių. ,,Tikimės, jog į mūsų siūlymus bus atsižvelgta, tai padėtų užtikrinti kokybišką ir mokslu pagrįstą lytiškumo ugdymą. Taip pat atsirastų įpareigojimai mokiniams suteikti būtinas žinias sveikatos priežiūros ir kitomis temomis”, – komentuoja G. Kin ir S. Matoškaitė.VšĮ ,,Stebėk teises” taip pat teikė siūlymus kitomis psichikos, lytinės sveikatos ir lytiškumo ugdymo temomis. Detaliau su siūlymais susipažinti galite čia.