Valgymo sutrikimai: kas tai ir kaip pasireiškia?
Živilė Masytė
Kiekvienas asmuo turi priklausomybę maistui – jis reikalingas, kad galėtume palaikyti būtinas fiziologines funkcijas. Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet valgome ne dėl to, kad iš tiesų jaučiame alkį, o todėl, nes tokiu būdu lengviau suvaldyti kylančius nemalonius jausmus: liūdesį, nerimą, baimę. Apie tai, kas yra valgymo sutrikimai ir kokie požymiai apie tai signalizuoja kalbame su kognityvinės ir elgesio terapijos specialiste, intuityvaus valgymo konsultante Ingrida Augute.
Kas yra valgymo sutrikimai ir kokie požymiai tai išduoda?
Valgymo sutrikimai pasireiškia per perdėtą dėmesį savo svoriui, kūno formoms, neteisingus valgymo įpročius. Šią problemą turintys žmonės valgo ne dėl fiziologinio (tikrojo) alkio, o dėl išgyvenamų jausmų, kurie dažniausiai jiems būna labai nemalonūs ir intensyvūs. Tokiais atvejais maistas tampa emocijų reguliavimo priemone.
Pagrindiniai persivalgymo signalai: dažni epizodai, kuomet per labai trumpą laiką suvartojami dideli maisto kiekiai, pojūtis, kad asmuo negali kontroliuoti savo mitybos įpročių, kaltės jausmas, valgymo veiksmas atliekamas net ir tada, kai žmogus jaučiasi visiškai sotus, valgoma pasislėpus. Tai gali iššaukti aukštą kraujo spaudimą, šalutines ligas.
Nervinė bulimija pasireiškia per šiuos požymius: persivalgymą, kontrolės jausmo praradimą, paties sukeltą vėmimą, vidurių laisvinamųjų vaistų vartojimą, griežtos dietos laikymąsi, intensyvų sportą siekiant užkirsti kelią svorio prieaugiui. Tai gali pažeisti dantų emalį, sukelti stemplės uždegimą, išderinti organizmo hormonų veiklą ir t.t.
Apie nervinę anoreksiją perspėja: ryškus svorio kritimas arba jo nedidėjimas, baimė priaugti svorio, nuolatinis galvojimas apie tai, kad žmogus yra per stambus, net kai akivaizdžiai trūksta svorio. Tai stipriai kenkia širdies ritmui, inkstams, smegenų veiklai, žmogus jaučia šaltį, jam sulėtėja pulsas.
Iš esmės, emocinį valgymą skatina įvairios dietos ir ribojimai, nuobodulys, darbų atidėliojimas, vienišumo jausmas, liūdesys, baimė ir nerimas, nusivylimas.
Kuo tai skiriasi nuo intuityvaus valgymo?
Intuityvus valgymas yra sveikas, prigimtinis žmonių valgymas. Kai visas maistas valgomas nejaučiant kaltės, gėdos, baimės jausmo. Taip pat valgoma tada, kai iš tiesų jaučiamas alkio jausmas, tai leidžia mėgautis maistu, mažiau ar rečiau persivalgyti. Dingsta įkyrios mintys apie maistą, didėja pasitikėjimas savimi, išmokstama atsieti savo vertę nuo kūno svorio, jaučiamasi ramiau ir kitose gyvenimo srityse.
Intuityvus valgymas gali būti taikomas kaip tęstinė valgymo sutrikimų gydymo priemonė, tačiau svarbu išsiaiškinti ar situacija leidžia taikyti šį būdą, nes iki tol dažniausiai turi būti atlikti papildomi žingsniai.
Kodėl išsivysto valgymo sutrikimai?
Valgymo sutrikimai gali išsivystyti dėl kelių esminių priežasčių:
vaikystės patirčių – jeigu nuo mažų dienų nebūna atliepti emociniai poreikiai, žmogus susiranda savų būdų, kaip kontroliuoti jausmus. Vienas iš jų gali būti jausmų slopinimas maisto pagalba;
socialinės normos – klaidingi žmogaus įsitikinimai, kad mažas svoris padės atrodyti gražiai ar jaustis laimingai;
asmenybės bruožai – neurotiškumas, patologinis perfekcionizmas, impulsyvumas, noras kontroliuoti;
genetika – jeigu kažkas iš giminaičių turi valgymo sutrikimą, natūraliai padidėja tikimybė susirgti.
Kaip gali būti gydomi valgymo sutrikimų simptomai?
Tai labai priklauso nuo jaučiamų simptomų, kiekviena situacija individuali. Tačiau pagrindinis gydymo būdas yra psichoterapija. Ji moko keisti neteisingus įsitikinimus, įpročius ir funkciniais būdais mokytis reguliuoti jausmus nepiktnaudžiaujant maistu.
Ekstremaliais atvejais – reikalinga gydytojų priežiūra, psichiatro pagalba, medikamentų naudojimas, skubi hospitalizacija.
Svarbu yra suprasti, kad gydymas yra procesas, kuris reikalauja laiko, todėl labai būtina išsiaiškinti esmines problemos priežastis, pasiruošti veiksmų planą, padedant specialistams ir su artimųjų palaikymu imtis priemonių, kurios padėtų įveikti netinkamus įpročius ir pereiti prie sveiko, intuityvus valgymo.
Daugiau informacijos apie konkrečius simptomus ir jų gydymo būdus ir kontaktus pasiteiravimui galima rasti: puslapyje „Taika su maistu“, Valgymo sutrikimų centro svetainėje, internete „Pagalba sau“, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro sukurtame lankstinuke.
Straipsnis yra projekto „Psichikos sveikatos stiprinimas. Savižudybių ir priklausomybių prevencija“ finansuojamo Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.