Priklausomybė nuo sekso: kaip atpažinti?

Živilė Masytė

11/10/20212 min read

Užsiėmimas seksualine veikla – natūralus dalykas, egzistuojantis kiekvieno žmogaus gyvenime. Tačiau specialistai atskleidžia – nekontroliuojamas seksualinis elgesys neretai tampa priklausomybe, o to priežastys gali slypėti dar vaikystėje. Gydytojas, psichoterapeutas, seksologas Vitalijus Žukas pasakoja apie tai, kaip atpažinti, kad asmuo gali būti priklausomas nuo sekso ir būdus, kurie padeda tai kontroliuoti.

Kaip galima apibrėžti priklausomybę nuo sekso?

Esminė priklausomybės dalis – impulsų kontrolės sutrikimas, kompulsyvus elgesys. Žmogui tampa sunku kontroliuoti savo seksualinės elgsenos modelius. Dažniausiai pradeda kamuoti įkyrios mintys, pereinančios į veiksmus, kurie gali sutrikdyti kasdienę veiklą. Asmuo jaučia nuolatinį dopamino alkį, net kai tam tikra seksualinė veikla yra atliekama – jos norisi dar ir dar. Su šia priklausomybę susiduria tiek vyrai, tiek moterys. Nors Lietuvoje priklausomybė seksui dar nėra itin garsiai aptarinėjama, tačiau žmonių susiduriančių su šia problema ir apsilankančių pas specialistus skaičius sparčiai didėja.

Kada dažniausiai atsiranda šio tipo priklausomybė ir kaip ji pasireiškia?

Priklausomybės šaknys dažniausiai slypi dar mūsų vaikystėje – atsižvelgiant į tai, kiek dėmesio, šilumos, prisilietimų gavome. Be to, priklausomybę gali sukelti klaidingi, iškreipti įsitikinimai ar mąstymo modeliai. Išskiriamos kelios priklausomybės nuo sekso rūšys. Daugiausia žmonių priklauso pirmai grupei, kuriai būdinga ypač dažna masturbacija, kibernetinis ar telefoninis seksas, santykiai su palydovėmis, partnerio apgaudinėjimas. Dar vienas ryškus požymis – ilgėjanti pornografijos žiūrėjimo trukmė. Iš pradžių tam gali būti skiriama vos keletą minučių, o vėliau laikas pradeda sparčiai augti – išsitęsia iki valandų. Antrajai grupei priskiriami retesni reiškiniai: vojarizmas (seksualinis pasitenkinimas jaučiamas stebint kitų žmonių lytinę sueitį ar organus) ar ekshibicionizmas (savo lytinių organų demonstravimas). Trečiajai – seksualinė vergovė, smurtas, žaginimas. Už šiuos veiksmus gręsia baudžiamosios priemonės, tačiau medicinoje šie reiškiniai priskiriami priklausomybėms.

Kaip priklausomybė nuo sekso gali paveikti emocinę būseną?

Šio tipo priklausomybė veikia, kaip ir kitos – nepajutus pasitenkinimo prasideda abstinencijos požymiai. Tuomet atsiranda nerimas, pyktis, stipri nuotaikų kaita, dirglumas, gali sumažėti motyvacija darbui ar kitoms įprastoms veikloms. Būna ir tokių atvejų, kuomet asmuo atlikęs tam tikrą seksualinį veiksmą (pvz.: išduoda savo partnerį) jaučia stiprią graužatį, kaltės jausmą, tačiau nesiliauja to elgesio kartoti.

Kaip galima gydyti priklausomybę nuo sekso?

Priklausomybė nuo sekso kai kuriais atvejais gali būti gydoma pasitelkiant medikamentus, tačiau pirmas ir svarbiausias žingsnis – individuali arba grupinė psichoterapija. Lankant ją, asmenys išmoksta pripažinti sau turintys problemą ir ieško būdų, kaip galėtų ją įveikti. Psichoterapija leidžia įsigilinti į problemos priežastis, sumažina stresą, padeda įveikti emocines baimes, užmegzti artimus ryšius su kitais žmonėmis.

Priklausomybės simptomų gydymas – nuolatinis darbas su savimi. Suvokus problemos priežastis, labai svarbu rasti veiklą, kuri padėtų nukreipti mintis, užpildytų žalingo įpročio paliktą tuštumą. Pavyzdžiui, užsiimant tam tikra seksualine veikla, žmogui stipriai išsiskirdavo laimės jausmą ar aistrą sukeliantis dopaminas ir endorfinas. Todėl geriausia ieškoti veiklos, kuri padėtų pajusti šiuos hormonus ir teiktų naudą, tai gali būti: aktyvi fizinė arba meninė veikla, ekstremalus sportas arba pramogos.

Straipsnis yra projekto „Psichikos sveikatos stiprinimas. Savižudybių ir priklausomybių prevencija“ finansuojamo Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, dalis.